Uroda

Jak przechowywać kosmetyki?

Jak przechowywać kosmetyki?

Czy zdajemy sobie sprawę, jak ważne dla odpowiedniego działania kosmetyków jest właściwe ich przechowywanie? Zazwyczaj po powrocie z drogeryjnych zakupów rozpakowujemy kosmetyki w łazience lub przy toaletce i układamy je tak, abyśmy mogli wygodnie z nich korzystać, co niestety często prowadzi do ich szybszego psucia się. Sprawdź, co możesz zrobić, aby zachować właściwości swoich kosmetyków na dłużej.

Przechowywanie kosmetyków – ogólne zasady

Przechowywanie kosmetyków rządzi się kilkoma zasadami, o których warto pamiętać, zanim zabierzemy się do sprzątania w naszych kosmetycznych zbiorach:

  • Kosmetyki powinny być trzymane z dala od źródeł światła. Dotyczy to zarówno oświetlenia naturalnego, jak i sztucznego (warto pamiętać, że kosmetyki w drogeriach często trzymane są na oświetlonych półkach, co już skraca okres ich przydatności).

  • Kosmetyki nie powinny znajdować się blisko źródeł ciepła takich jak grzejniki. Należy także chronić je przed zmieniającymi się temperaturami (co często ma miejsce w łazienkach, np. kiedy zażywamy gorących kąpieli).

  • Starajmy się nie zanieczyszczać kosmetyków. Wydaje się to oczywiste, zwykle jednak nie myślimy o zarazkach na palcach, na które nakładamy krem, czy też na ustach, które smarujemy szminką.

Te zasady mają zastosowanie tak naprawdę przy każdym rodzaju kosmetyków, włącznie z kosmetykami do kąpieli i szamponami. Przyjrzyjmy się teraz szczegółowo, w jaki sposób przechowywać różne rodzaje kosmetyków.

Pamiętajmy także, że nieodpowiednie przechowywanie może jedynie skrócić okres przydatności produktu, ale może mieć bardziej poważne konsekwencje.

Pod wpływem ciepła i światła lub innych niekorzystnych warunków w kosmetyku mogą zachodzić reakcje chemiczne, które sprawią, że produkt stanie się dla nas szkodliwy.

przechowywanie kosmetyków

Przechowywanie kremów do twarzy

Krem zwykle jest kosmetykiem, którego używamy codziennie, dlatego też możemy przechowywać go w łazience – pod warunkiem, że nie mamy w tym czasie otwartych kilku innych kremów.

Trzymajmy się zasady, według której nie zaczynamy nowego opakowania, jeśli nie zużyliśmy starego. Popsuty krem jest jednym z najbardziej szkodliwych kosmetyków.

Opakowania kremów zwykle uniemożliwiają dotarcie światła do produktu, mimo to jednak najlepsze miejsce to zamknięta szafka. Idealnie jest, jeśli opakowanie ma pompkę – dzięki temu możemy dozować pożądaną ilość produktu bez zanieczyszczania kosmetyku. Jeśli tak nie jest, dobrze jest zaopatrzyć się w plastikowe szpatułki.

Przechowywanie perfum

Często uważa się, że perfumy powinno się trzymać w lodówce. Rzeczywiście, nie będzie to dla nich szkodliwe, jednak nie jest to konieczność. W tym przypadku najważniejsze będzie odizolowanie flakonu od światła – wystarczy, że zachowamy oryginalne pudełko i po każdym użyciu schowamy flakon. Zimno nie zaszkodzi perfumom, jednak w zupełności wystarczy, jeśli zadbamy o stałą temperaturę pokojową. W żadnym wypadku nie trzymajmy perfum w łazience – zmiany temperatur są największym wrogiem pięknych zapachów.

Przechowywanie kosmetyków kolorowych

Produkty takie jak cienie do powiek czy róż w kamieniu zwykle znajdują się na naszych toaletkach i jest to dla nich najlepsze miejsce. Pamiętajmy jednak, aby pilnować daty ich przydatności. Jeśli cienie zaczną zmieniać konsystencję, kruszyć się lub zmieniać kolor, od razu je wyrzuć. Obok cieni zwykle możemy znaleźć pomadki, jednak miejscem, które doskonale wpłynie na ich żywotność, jest lodówka. Szminki i błyszczyki najbardziej narażone są na kontakty z bakteriami, często także wyjątkowo szybko wysychają. Chłód lodówki pomaga im utrzymać odpowiednią konsystencję, a także napigmentowanie. Jeśli chodzi o kosmetyki takie jak tusz do rzęs czy eyeliner, popularnym rozwiązaniem jest trzymanie ich w ozdobnych kubkach i doniczkach, jednak lepiej sprawdzi się przechowywanie ich w poziomie.

Przechowywanie pędzli i gąbek do makijażu

Pędzle również chętnie przechowywane są w kubkach, pamiętajmy jednak, że jeśli stoją na toaletce, mogą zbierać kurz – a tego na pewno nie chcemy mieć na swoich twarzach. Rozwiązaniem tego problemu może być trzymanie pędzli w kosmetyczce. Niezależnie od sposobu przechowywania ważne jest także odpowiednie ich mycie i suszenie – przynajmniej raz na dwa tygodnie przy pomocy mydła i ciepłej wody lub specjalistycznych produktów.

 

0 votes
Previous article Pielęgnacja rzęs po przedłużaniu i nie tylko

Related posts

0 Comments

Nie ma jeszcze komentarzy

Skomentuj ten post jako pierwsza!

Zostaw komentarz

Your data will be safe! Your e-mail address will not be published. Also other data will not be shared with third person. Required fields marked as *