Okłady z kapusty

Okłady z kapusty – domowy sposób na bolące stawy i piersi

Kapusta to wciąż bardzo niedocenione warzywo. Postrzegana jest jako ciężkostrawna i niewykwintna jarzyna. A szkoda, bo w rzeczywistości jest niskokaloryczna i posiada szereg właściwości leczniczych. Sok z kapusty wzmacnia odporność, pomaga w leczeniu anemii a kompresy z liści kapusty przynoszą ulgę na bolące stawy i piersi.

Zastosowanie okładów z kapusty

Okłady z liści kapusty mają zastosowanie w przypadku bólów mięśni i stawów oraz w zmianach zwyrodnieniowych stawów. Używa się ich pomocniczo przy gojeniu się ran, stłuczeń i krwiaków, zmniejszają również opuchliznę po zwichnięciach.

Okłady z kapusty stosuje się przy różnego rodzaju zmianach skórnych, takich jak wrzody, ropnie, hemoroidy. To również domowy sposób wspomagania leczenia odmrożeń, oparzeń czy żylaków.

Ponadto bardzo skutecznie pomagają złagodzić stan zapalny piersi u kobiet karmiących piersią. Sok zawarty w liściach działa przeciwzapalnie i ściągająco, dzięki czemu uśmierza ból i zmniejsza obrzęk piersi.

Jak przygotować okład z kapusty?

Oderwij liść od główki kapusty. Odetnij ogonek tak, by „kapuściana miseczka” była mniej więcej jednakowej grubości i schłódź ją w lodówce. Następnie na drewnianej desce do krojenia utłucz liść od wewnętrznej strony tak, aby go nie przedziurawić. Zacznie się z niego sączyć sok – to właśnie on ma właściwości lecznicze. Tak przygotowany liść nałóż stłuczoną stroną na bolące miejsce.

Zamiast „kapuścianej miseczki” możesz także przygotować papkę z mocno pogniecionego, schłodzonego liścia kapusty.

Jak przygotować skórę?

Przed nałożeniem okładu umyj skórę ciepłą wodą z szarym mydłem, dokładnie wytrzyj i jeszcze przez chwilę mocno pocieraj skórę ręcznikiem, aby udrożnić pory, dzięki czemu sok będzie lepiej wnikał w dane miejsce. Nie smaruj niczym skóry.

Na tak przygotowaną skórę nałóż stłuczony liść kapusty stroną, która puściła sok, do ciała. Owiń lekko bandażem, żeby okład się nie przemieszczał.

W przypadku zapalenia piersi, po karmieniu ułóż liście na piersiach, omijając brodawki. Owiń lekko bandażem lub załóż biustonosz.

Jeżeli liść nie jest podziurawiony, okład nie będzie przemakał a cały sok będzie wnikał w skórę. Pod żadnym pozorem nie wolno nakładać na okład folii, gdyż może to prowadzić do powstania bolesnych i trudnych do wyleczenia odparzeń.

Jak długo stosować okłady z kapusty?

Okład trzymaj przez około 20 minut, aż liście będą rozgrzane lub wyschną. Po tym czasie nałóż świeży okład. Kompresy można również nakładać na całą noc. Rano liście powinny być suche i przyklejone do skóry. Należy je zmyć ciepłą wodą z szarym mydłem a skórę można posmarować preparatem z witaminą A.

Monika

Świeżo upieczona mama ;)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *