cellulit

Skąd się bierze cellulit i jak z nim walczyć?

Cellulit jest typowo damską przypadłością, która dotyczy aż 90% kobiet. „Pomarańczowa skórka” jest efektem nierównomiernego rozmieszczenia tkanki tłuszczowej pod skórą, szczególnie w okolicach ud, pośladków i bioder. Pomiędzy ściśniętymi grudkami tłuszczu powstają puste przestrzenie, które wypełniają się zatrzymującą się w organizmie wodą oraz produktami przemiany materii. Ze względu na ucisk na naczynia krwionośne i limfatyczne, utrudnione jest również usuwanie toksyn z organizmu.

Czynniki sprzyjające powstawaniu cellulitu

Przyczyn powstawania cellulitu jest wiele i są one bardzo różnorodne, stąd tak wysoka liczba kobiet zmagających się z tym problemem. Do najczęstszych czynników wpływających na tworzenie się „pomarańczowej skórki” należą:

 • brak aktywności fizycznej,
 • siedzący tryb życia,
 • złe nawyki żywieniowe,
 • nieodpowiednia dieta,
 • alkohol i palenie papierosów,
 • nadużywanie gorących kąpieli, nadmierne opalanie się,
 • obcisłe ubrania,
 • wady postawy, które prowadzą do zaburzenia krążenia w kończynach,
 • problemy z krążeniem,
 • zaburzenia hormonalne,
 • zaburzenia przemiany materii,
 • uwarunkowania genetyczne.

Jak się pozbyć cellulitu?

W walce z cellulitem przede wszystkim należy postawić na ruch. Najlepsze będą ćwiczenia aerobowe, bieganie, pływanie, jazda na rowerze czy skakanie na skakance. Co ważne, ćwiczenia muszą być regularne!

Ponadto należy wprowadzić odpowiednią dietę i właściwe nawyki żywieniowe. Zaleca się spożywać 5 regularnych posiłków dziennie. Dzięki ograniczeniu soli i sodu, woda nie będzie zatrzymywała się w organizmie, a co za tym idzie – nie będą tworzyły się nieestetyczne obrzęki. Aby pozbyć się cellulitu, trzeba również ograniczyć ilość spożywanego tłuszczu a smażenie zastąpić np. gotowaniem lub pieczeniem. Warto także wprowadzić do diety produkty wspomagające spalanie zbędnej tkanki tłuszczowej, takie jak sok z grejpfrutów czy herbatki ziołowe. Należy pamiętać, aby spożywać jak najwięcej świeżych warzyw i owoców, w szczególności grejpfrutów, wiśni, jagód, czarnych porzeczek i borówek. Korzystnie wpływają one na krążenie, jak również są bogate w błonnik regulujący przemianę materii oraz witaminy i antyoksydanty hamujące procesy starzenia. Trzeba również pamiętać, aby dziennie wypijać odpowiednią ilość wody niegazowanej.

W walce z cellulitem należy wyeliminować używki. Alkohol, papierosy czy kawa są źródłem toksyn, których usunięcie z organizmu jest utrudnione ze względu na zaburzenia krążenia limfy.

Jeśli chcemy pozbyć się cellulitu, należy również ograniczyć gorące kąpiele, opalanie się czy korzystanie z saun. Zamiast tego, warto stosować na przemian ciepły i chłodny prysznic, a następnie masować skórę szorstką gąbką w kierunku „ku górze”, aby usprawnić krążenie i usunąć zalegające toksyny. Systematyczne stosowanie balsamów i kremów antycellulitowych może także pomóc w walce z nieestetycznymi grudkami na udach i pośladkach.

Jeżeli cellulit jest bardzo zaawansowany, warto zasięgnąć porady lekarza. „Pomarańczowa skórka” może być efektem zaburzeń w gospodarce hormonalnej.

Ze względu na fakt, że problem cellulitu dotyczy tak wielu kobiet, każda młoda dziewczyna powinna profilaktycznie podejmować działania zapobiegające jego powstawaniu.

Pozbycie się cellulitu to trudny i długotrwały proces. Należy uzbroić się w cierpliwość i systematycznie stosować powyższe porady a „pomarańczowa skórka” stanie się mniej widoczna.

Monika

Świeżo upieczona mama ;)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *