przygotowanie do opalania

Przygotowanie do opalania. Zasady zdrowego i bezpiecznego opalania.

Na słońce czekamy cały rok. Jest ono najważniejszym źródłem witaminy D, potrzebnej w utrzymaniu zdrowych zębów i kości, jak również niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego. Ponadto słońce ma dobry wpływ na przemianę materii, działa antydepresyjnie a o pięknej, równomiernej opaleniźnie marzy niemal każda kobieta. Należy jednak pamiętać, że słońce powoduje wysuszanie skóry, przyspieszając procesy starzenia a promienie UV są dla niej szkodliwe. Poniżej znajdziesz informacje, jak bezpiecznie się opalać.

Jak przygotować się do opalania?

Przed opalaniem zadbaj o skórę. Dokładny peeling całego ciała wygładzi skórę, dzięki czemu opalenizna będzie równomierna a skóra zregenerowana i odmłodzona. Ponadto po usunięciu zrogowaciałego naskórka kosmetyki będą wnikać głębiej i działać skuteczniej a z ciała znikną nieestetycznie wyglądające powierzchowne przebarwienia.

Nie zapominaj także o odpowiednim nawilżeniu skóry. Regularnie stosuj balsamy nawilżające a także nawadniaj organizm od wewnątrz, pijąc duże ilości płynów. Jędrna i elastyczna skóra odwdzięczy się gładką i równomierną opalenizną.

Dodatkowo, kilka tygodni przed słonecznym sezonem wprowadź zmiany w swojej diecie. Powinna być ona bogata w antyoksydanty, które chronią skórę przed wolnymi rodnikami z promieniowania UV. Takim przeciwutleniaczem jest beta-karoten, obecny w czerwonych i pomarańczowych owocach i warzywach. Dlatego warto wprowadzić do codziennego jadłospisu dynię, marchew, czerwoną paprykę, pomidory, brzoskwinie, pomarańcze, morele. Na rynku dostępne są także suplementy zawierające beta-karoten, jednak ich spożycie nie jest zalecane.

Zasady bezpiecznego opalania

Gdy twoja skóra jest już odpowiednio przygotowana na spotkanie ze słońcem, pamiętaj o podstawowych zasadach bezpiecznego opalania:

  • Unikaj opalania się w godzinach 11-14, kiedy promieniowanie jest najsilniejsze.
  • Zawsze stosuj krem z filtrem.

Kosmetyki ochronne zawierają dwa rodzaje filtrów: mineralne (które odbijają promienie, nie wnikają głęboko w skórę i pozostawiają biały ślad) oraz chemiczne (nie spłukują się tak łatwo, ale wnikają w skórę i nie do końca znany jest ich wpływ na organizm). Kremy z filtrem oznaczone są wartościami SPF (Sun Protection Factor) – im jaśniejsza karnacja, tym wyższą wartość kremu powinniśmy wybrać.

Krem ochronny należy stosować przed każdym opalaniem się, również w cieniu. W pochmurny dzień promienie UV również docierają do powierzchni ziemi, dlatego warto chronić skórę nawet, gdy słońce nie działa na nią bezpośrednio.

Pamiętaj też, aby aplikację kremu z filtrem powtórzyć co jakiś czas, szczególnie po kąpieli.

  • Przed wyjściem na słońce w upalny dzień pamiętaj o nakryciu głowy oraz okularach przeciwsłonecznych.
  • Uważaj na znamiona na skórze, staraj się zakrywać je przed słońcem.
  • Zanim wyjdziesz na słońce, zwróć uwagę na leki, które zażywasz. Niektóre uwrażliwiają skórę na światło słoneczne, przez co zwiększa się ryzyko poparzeń. Niektóre substancje zapachowe i barwniki zawarte w kosmetykach także mogą powodować przebarwienia.

Po opalaniu nie zapominaj o zastosowaniu odpowiedniego balsamu, który nawilży i zregeneruje wysuszoną przez słońce skórę a także da przyjemne uczucie ochłodzenia.

Monika

Świeżo upieczona mama ;)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *