Przebarwienia po opalaniu

Przebarwienia po opalaniu – jak pozbyć się białych plam

Marzy nam się piękna, równomierna opalenizna a tymczasem po kąpieli słonecznej na ciele pojawiają się nieestetyczne przebarwienia. Skąd się biorą? Czy można ich uniknąć? Co robić, gdy plamy po opalaniu już powstały?

Skąd się biorą białe plamy po opalaniu?

Białe plamy są efektem niedoboru melaniny (barwnika pochłaniającego promienie UV) w naskórku.

Przyczyn powstawania białych przebarwień na skórze jest kilka. Najczęściej są one wynikiem oparzenia słonecznego. Po nadmiernej ekspozycji na słońce bez odpowiedniej ochrony skóra robi się czerwona, a po kilku dniach poparzony, martwy naskórek schodzi płatami, odsłaniając jasne plamy. Plamy te znikają po zregenerowaniu się naskórka, po około miesiącu.

Białe plamy po opalaniu pojawiają się również na skutek zażywania niektórych leków i ziół. W przypadku przyjmowania leków hormonalnych (w tym antykoncepcyjnych), przeciwcukrzycowych, obniżających poziom cholesterolu, moczopędnych, przeciwgrzybicznych czy beta-blokerów a także pijąc herbatę z dziurawca, należy unikać ekspozycji na słońce, a na co dzień stosować filtry o wysokim faktorze.

Kolejnym czynnikiem zwiększającym ryzyko wystąpienia przebarwień po opalaniu są niektóre zabiegi pielęgnacyjne: mikrodermabrazja, peelingi chemiczne, zabiegi laserowe. Podrażniony po zabiegach naskórek jest podatny na uszkodzenia, co przyczynia się do powstawania nieestetycznych plam.

Białe plamy po opalaniu, szczególnie w solarium, mogą być także spowodowane grzybicą skóry. Drobne, różowe lub brunatne plamki, odbarwione po opalaniu i swędzące, to objaw łupieżu pstrego.

Ze względu na zaburzenia hormonalne przebarwienia na skórze mogą pojawić się również w trakcie ciąży. Wówczas melanocyty mogą produkować za dużo lub niewystarczająco melaniny, w wyniku czego mogą powstać przebarwienia i białe plamy na skórze.

Jak uniknąć przebarwień?

Aby nie dopuścić do powstania nieestetycznych plam, należy pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu skóry przed szkodliwym promieniowaniem. Przed każdą ekspozycją na promienie słoneczne należy stosować krem z filtrem dostosowanym do naszej karnacji. Trzeba pamiętać, aby w przypadku przyjmowania niektórych leków dokładnie zapoznać się z treścią ulotki lub skonsultować się z lekarzem, by upewnić się, czy lek nie zawiera substancji fotouczulających. Po zabiegach medycyny estetycznej należy przez pewien czas unikać słońca oraz stosować kremy z filtrem.

Jak usunąć przebarwienia po opalaniu?

Jeżeli białe plamy na skórze powstały na skutek oparzenia, można stosować łagodzące okłady (aloes, alantoina, algi morskie). Naskórek szybciej się zregeneruje dzięki delikatnym peelingom ścierającym. Warto pamiętać o smarowaniu skóry witaminami A i E, a także o wzbogaceniu swojej diety w karoten. Niekiedy przebarwienia są tak trudne do usunięcia, że skuteczne okazują się tylko specjalistyczne zabiegi, np. laseroterapia lub naświetlanie odbarwień promieniami ultrafioletowymi.

W przypadku zakażenia grzybiczego niezbędna jest wizyta u dermatologa, który dobierze odpowiednie leki.

Usuwanie przebarwień bywa długotrwałe i wymaga wiele cierpliwości. Dlatego warto pamiętać o profilaktyce i nie dopuścić do ich powstania.

Monika

Świeżo upieczona mama ;)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *