Antyperspirant a dezodorant czyli sposoby na nadmierną potliwość

Antyperspirant a dezodorant – sposoby na nadmierną potliwość

Pot jest naturalną wydzieliną gruczołów potowych składającą się w 98 procentach z wody występującą u każdego człowieka. Nadmierna potliwość, która ma za zadanie ochłodzenie organizmu oraz regulację jego temperatury może wystąpić podczas letnich upałów, jaki i srogich zim, kiedy okrywamy się ciepłymi ubraniami.

Pot jest bezwonny. Naturalna reakcja organizmu na wysokie temperatury staje się uciążliwa dopiero wtedy, kiedy na ciele zaczną namnażać się specyficzne bakterie żyjące na skórze każdego człowieka, odpowiedzialne za rozkładanie wydzieliny gruczołów potowych, występujące przede wszystkim pod pachami. Zjawisko to powoduje uczucie dużego dyskomfortu. Warto wcześniej zabezpieczyć się przed wstydliwą sytuacją poprzez stosowanie odpowiednich dezodorantów lub antyperspirantów.

Kiedy dezodorant, a kiedy antyperspirant?

Na rynku dostępne są tysiące dezodorantów i antyperspirantów w różnych formach oraz zapachach. Przy zakupie kosmetyku warto pamiętać o tym, że dezodorant ma za zadanie maskować zapach potu, a antyperspirant dodatkowo zapobiega poceniu się.

Idealnym rozwiązaniem dla osób o niezwykle wrażliwej skórze, a nawet dla alergików może okazać się naturalny dezodorant w kamieniu. Posiada on w składzie naturalny minerał ałunu, który ma właściwości aseptyczne oraz działa ściągająco, przez co nie dopuszcza do powstania przykrego zapachu. Zwykły dezodorant zapewnia przyjemny zapach i pielęgnuje skórę, jednak jego skuteczność może się okazać krótkotrwała.

W odróżnieniu od dezodorantu antyperspirant zapewnia ochronę przez bardzo długi czas nawet przy nadmiernym poceniu się. Oprócz substancji zmniejszających liczbę bakterii na skórze, zawiera związki ograniczające potliwość.

Jaki antyperspirant wybrać? 4 warianty produktów przeciw nadmiernemu poceniu się

  • Antyperspirant w sprayu, aerozoluskutecznie chroni delikatną skórę pod pachami przed bateriami oraz działa chłodząco i silnie odświeżająco. Produkty te często mają w składzie alkohol, który w wielu wypadkach może doprowadzić do podrażnień, szczególnie jeśli jest aplikowany na świeżo depilowaną skórę lub w bardzo niewielkiej odległości od ciała.
  • Antyperspirant w sztyfcieprzeciwdziałają poceniu się i jednocześnie pielęgnują skórę pod pachami. Bardzo często mają delikatny zapach, co jest ważnym aspektem w wyborze wielu mężczyzn i kobiet.
  • Antyperspirant w kulcewygodny w aplikacji oraz w przechowywaniu, ponieważ zajmuje bardzo mało miejsca np. w torebce. Ogranicza pocenie się pach do minimum. Minusem tego produktu może okazać się zbyt lepka konsystencja, która zasycha dopiero po pewnym czasie.
  • Antyperspirant w kremieidealny do skóry bardzo wrażliwej i delikatnej. Może być aplikowany na świeżo wydepilowane partie. Pozwala cieszyć się czystą skórą przez długi czas. Produkty przeciw poceniu się w postaci kremu nie są jeszcze tak powszechne i dostępne na rynku jak powyższe warianty.

Nie można stwierdzić, jaki jest najlepszy antyperspirant dla kobiet lub mężczyzn. Zdecydowana większość osób wybiera antyperspiranty w sprayu, ale dla innych może się on okazać niepraktyczny, a nawet podrażniać delikatną skórę pod pachami. Tak szeroki wybór produktów przeciw poceniu się dostępnych na rynku jest spowodowany faktem, że każdy ma inne wymagania, a ostateczna decyzja zakupu powinna zależeć tylko i wyłącznie od naszych własnych potrzeb i upodobań.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *