Sarahah co to jest

Co to jest Sarahah? Czy nowa aplikacja pobije rekord Snapchata?

Sarahah, nowa aplikacja bijąca rekordy popularności na całym świecie, jest dostępna również w Polsce. Pomysł saudyjskiego twórcy Zain Alabdin Tawfig’a stał się tak popularny, że Sarahah znalazła się na szczycie Apple App Store w ponad 30 krajach po pięciu miesiącach istnienia. Coraz więcej osób zalewa internet pytaniami co to jest Sarahah. Aplikacja wyprzedziła Snapchata, Twittera, Facebooka, a nawet Instagrama w niezwykle krótkim czasie, a wszystko dzięki możliwości prowadzenia anonimowej komunikacji pomiędzy wszystkimi użytkownikami. Obecnie Sarahah jest dostępna w systemie iOS oraz Android w języku angielskim i arabskim.

Fenomen Sarahah polega na umożliwieniu użytkownikom anonimowego wyznania swoim znajomym, współpracownikom, a nawet szefowi rzeczy, których nie wypada mówić w cztery oczy. Większość z nas nie ma odwagi poinformować kogoś o jego irytujących nawykach i zachowaniach twarzą w twarz. W celu założenia konta użytkownik podaje jedynie swoje imię, hasło oraz zmyślony nick, który jest niewidoczny dla innych osób. Poprzez udostępnienie znajomym z Facebooka lub Snapchata linku do swojego nowego konta Sarahah reszta użytkowników może zacząć dodawać anonimowe opinie. Jedyną możliwą czynnością, jaką może wykonać odbiorca to polubienie wiadomości, zablokowanie adresata lub zgłoszenie go w celu weryfikacji, czy nie dopuścił się cyberprzemocy.

„Sarahah pomaga rozwijać się ludziom, otrzymując konstruktywną anonimową opinię” – taki opis aplikacji znajdziemy w sklepie Google Play. Co ciekawe, Sarahah w języku arabskim oznacza „szczerość”. Niestety nie wszystko wygląda tak kolorowo. Istnieje ryzyko, że użytkownicy szybko zaczną wysyłać do swoich znajomych obraźliwe i krzywdzące wiadomości, szczególnie niebezpieczne dla osób w wieku młodzieńczym. Psychika nastolatków jest bardzo podatna na opinie innych, a to niekiedy może prowadzić do tragedii.  Sarahah powoli staje się idealnym gruntem do rozprzestrzeniania się rasizmu, dyskryminacji oraz cyberprzemocy. Należy pamiętać, że również anonimowe wiadomości mają ogromną moc i wpływ na odbiorcę, a fakt, że nie ma możliwości dowiedzenia się kto dopuszcza się cyberprzemocy jest jeszcze bardziej niebezpieczne i krzywdzące dla ofiary.

To, w którym kierunku pójdzie aplikacja Sarahah i na jaką skalę się rozwinie zależy wyłącznie od użytkowników. Należy pamiętać, że anonimowość w sieci to zjawisko, które ma również swoją złowrogą twarz i w każdej chwili może zacząć dotyczyć naszych najbliższych osób.

1 Comment

  1. A wiecie może jak dodać sarahah na snapa?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *